  • E5AC-QR4A5M-010
E5AC-QR4A5M-010
advertisement
Manufacturer No:
E5AC-QR4A5M-010
HK JDW NO:
607-E5AC-QR4A5M-010
Package:
Datasheet:
E5AC-QR4A5M-010
Description:
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
E5AC-QR4A5M-010
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Brackets, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    0.551lb 249.93g
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2012
  • Series
    E5AC
  • Feature
    Event Input, Heater Fault Detection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Type
    Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Supply
    100V~240VAC
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Number of Outputs
    4
  • Output Type
    Relay (5), Voltage (External SSR)
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 92.00mm x 92.00mm
  • Number of Inputs
    1
  • Display Type
    LCD - Tri Color Characters, Backlight
  • Input Range
    -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
  • Number of Characters Per Row
  • Control Method
    On/Off, Proportional (PID)
  • Display Characters - Height
    0.984 25.00mm 0.590 15.00mm 0.374 9.50mm