  • E5AK-TAA2 AC100-240
E5AK-TAA2 AC100-240
advertisement
Manufacturer No:
E5AK-TAA2 AC100-240
HK JDW NO:
607-E5AK-TAA2 AC100-240
Package:
Description:
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
E5AK-TAA2 AC100-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    0.993lb 450.42g
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2002
  • Series
    E5AK
  • Feature
    Heater Fault Detection, Option Cards Available
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
  • Voltage - Supply
    100V~240VAC
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    Relay (2), Option Cards Available
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 92.00mm x 92.00mm
  • Display Type
    LED - Dual Color Characters
  • Input Range
    -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
  • Number of Characters Per Row
    4, 4
  • Control Method
    On/Off, Proportional (PID)
  • Communications
    Option Cards Available
  • Display Characters - Height
    0.590 15.00mm 0.413 10.50mm