  • E5C2-R20J AC100240 0400
E5C2-R20J AC100240 0400
advertisement
Manufacturer No:
E5C2-R20J AC100240 0400
HK JDW NO:
607-E5C2-R20J AC100240 0400
Package:
Datasheet:
Description:
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
E5C2-R20J AC100240 0400
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    0.441lb 200.03g
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2002
  • Series
    E5C2
  • Feature
    Sensor Fault Detection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Temperature Controller (Type J)
  • Voltage - Supply
    100V~240VAC
  • Ingress Protection
    IP40
  • Termination Style
    Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Output Type
    Relay
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 45.00mm x 45.00mm
  • Display Type
    Analog Dial
  • Input Range
    0°C ~ 400°C