  • E5EC-QX2ABM-011
E5EC-QX2ABM-011
advertisement
Manufacturer No:
E5EC-QX2ABM-011
HK JDW NO:
607-E5EC-QX2ABM-011
Package:
Datasheet:
E5EC-QX2ABM-011
Description:
CONTROL TEMP RELAY/VOLT 100-240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
E5EC-QX2ABM-011
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    0.463lb 210.01g
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2011
  • Series
    E5EC
  • Feature
    Heater Fault Detection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Supply
    100V~240VAC
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Spring Terminal
  • Output Voltage
    14.4V
  • Output Type
    Relay (3), Voltage (External SSR) (2)
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
  • Display Type
    LCD - Tri Color Characters, Backlight
  • Input Range
    -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
  • Number of Characters Per Row
  • Control Method
    On/Off, Proportional (PID)
  • Display Characters - Height
    0.710 18.00mm 0.433 11.00mm 0.307 7.80mm