  • E91F351VSN561MA50T
E91F351VSN561MA50T
advertisement
Manufacturer No:
E91F351VSN561MA50T
HK JDW NO:
856-E91F351VSN561MA50T
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
U91F 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.7A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
E91F351VSN561MA50T
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    560μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    164mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.7A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.861A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    2.067 52.50mm