  • E91F401VND821MB65T
E91F401VND821MB65T
advertisement
Manufacturer No:
E91F401VND821MB65T
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-E91F401VND821MB65T
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description:
U91F 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.7A 1.575Dia 40.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
E91F401VND821MB65T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    U91F
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    820μF
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    112mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.7A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.291A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    2.657 67.50mm