  • EAST10053WA0
EAST10053WA0
advertisement
Manufacturer No:
EAST10053WA0
Manufacturer:
Everlight Electronics
HK JDW NO:
282-EAST10053WA0
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
EAST10053WA0
Description:
LED WHITE DIFFUSED 2SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EAST10053WA0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    1.00mm Lx0.50mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Color
    White
  • HTS Code
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.8V
  • Viewing Angle
    130°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Current - Test
    5mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.00mmx0.50mm