  • EC2SMC-11.0592M
EC2SMC-11.0592M
advertisement
Manufacturer No:
EC2SMC-11.0592M
Manufacturer:
Ecliptek
HK JDW NO:
3402-EC2SMC-11.0592M
Package:
Datasheet:
EC2SMC-11.0592M
Description:
EC2SMC-11.0592M datasheet pdf and Crystals product details from Ecliptek stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
EC2SMC-11.0592M
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Metal
  • Pbfree Code
    no
  • Additional Feature
    AT-CUT; BULK
  • Frequency
    11.0592MHz
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Physical Dimension
    L11.6XB4.85XH4.5 (mm)/L0.457XB0.191XH0.177 (inch)
  • Operating Frequency
    11.0592MHz
  • Load Capacitance
    18pF
  • Frequency Tolerance
    0.003%
  • Drive Level
    1000 µW
  • Aging
    5 PPM/YEAR
  • Crystal/Resonator Type
    PARALLEL - FUNDAMENTAL
  • Series Resistance
    70Ohm