  • ECA-1HHGR33I
ECA-1HHGR33I
advertisement
Manufacturer No:
ECA-1HHGR33I
HK JDW NO:
590-ECA-1HHGR33I
Datasheet:
ECA-1HHGR33I
Description:
NHG 0.33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 3.5mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ECA-1HHGR33I
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    NHG
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    3.5mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm