  • ECA-1HM471
ECA-1HM471
advertisement
Manufacturer No:
ECA-1HM471
HK JDW NO:
590-ECA-1HM471
Datasheet:
ECA-1HM471
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECA-1HM471
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    650mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    650mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.105A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    650mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm