  • ECA-1JM330
ECA-1JM330
advertisement
Manufacturer No:
ECA-1JM330
HK JDW NO:
590-ECA-1JM330
Datasheet:
ECA-1JM330
Description:
M 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 491
Step5Bar-code shipping tag
ECA-1JM330
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    130mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    130mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    221mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.11 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Ripple Current (AC)
    130mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.480 12.20mm