  • ECA0JAM471X
ECA0JAM471X
advertisement
Manufacturer No:
ECA0JAM471X
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECA0JAM471X
Package:
Radial
Datasheet:
ECA0JAM471X
Description:
470μF Capacitor 20% 380mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ECA0JAM471X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Voltage - Rated AC
    6.3V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Ripple Current
    380mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current (AC)
    380mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.2mm