  • ECA1HAD010X
ECA1HAD010X
advertisement
Manufacturer No:
ECA1HAD010X
HK JDW NO:
590-ECA1HAD010X
Package:
Datasheet:
ECA1HAD010X
Description:
1μF Capacitor 20% 2mm
Step5Bar-code shipping tag
ECA1HAD010X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current (AC)
    10mA
  • Diameter
    4mm
  • Height
    5mm