  • ECA2AAM331X
ECA2AAM331X
advertisement
Manufacturer No:
ECA2AAM331X
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECA2AAM331X
Description:
330μF Capacitor 20% 700mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ECA2AAM331X
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    100V
  • Ripple Current
    700mA
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Ripple Current (AC)
    700mA
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    25mm