  • ECASD40G826M016K00
ECASD40G826M016K00
advertisement
Manufacturer No:
ECASD40G826M016K00
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-ECASD40G826M016K00
Description:
CAP POLYMER 82UF 20% 4V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECASD40G826M016K00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    16mOhm
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.01312mA
  • Ripple Current
    2.1A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.905mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.2926mm