  • ECASD60E477M006K00
ECASD60E477M006K00
advertisement
Manufacturer No:
ECASD60E477M006K00
HK JDW NO:
535-ECASD60E477M006K00
Purchasing and Inquiry
ECASD60E477M006K00 Overview
Systems need 3.5A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 6mOhm.Ideally, the operating temperature should be -40°C~105°C.
ECASD60E477M006K00 Features
3.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 6mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
ECASD60E477M006K00 Applications
  • Medical equipment
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
ECASD60E477M006K00
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm