  • ECASD90J337M009K00
ECASD90J337M009K00
advertisement
Manufacturer No:
ECASD90J337M009K00
HK JDW NO:
535-ECASD90J337M009K00
Purchasing and Inquiry
ECASD90J337M009K00 Overview
3.4A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 9mOhm.It is recommended to operate at -40°C~105°C for stable operation.
ECASD90J337M009K00 Features
3.4A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
ECASD90J337M009K00 Applications
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
ECASD90J337M009K00
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.4A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm