  • ECE-A1CKA470I
ECE-A1CKA470I
advertisement
Manufacturer No:
ECE-A1CKA470I
HK JDW NO:
590-ECE-A1CKA470I
Datasheet:
ECE-A1CKA470I
Description:
KA 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 70mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 3554
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECE-A1CKA470I
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Series
    KA
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.00752mA
  • Ripple Current
    70mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    70mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    119mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm