  • ECE-C2DA471DA
ECE-C2DA471DA
advertisement
Manufacturer No:
ECE-C2DA471DA
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECE-C2DA471DA
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
470μF Capacitor 20% Bulk 1.4A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECE-C2DA471DA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Reference Standard
    IEC384-4
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    353mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.91978mA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm