  • ECE-T2GA182FA
ECE-T2GA182FA
advertisement
Manufacturer No:
ECE-T2GA182FA
HK JDW NO:
590-ECE-T2GA182FA
Datasheet:
ECE-T2GA182FA
Description:
T-HA 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.06A 1.575Dia 40.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ECE-T2GA182FA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Number of Pins
    4
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    T-HA
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    101mOhm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.06A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.06A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.084A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    40mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.134 105.00mm