  • ECEC2GP221CJ
ECEC2GP221CJ
advertisement
Manufacturer No:
ECEC2GP221CJ
HK JDW NO:
590-ECEC2GP221CJ
Package:
Datasheet:
ECEC2GP221CJ
Description:
220μF Capacitor 20% Bulk 1.49A 10mm
Step5Bar-code shipping tag
ECEC2GP221CJ
    Through Hole
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    2 mm
  • Voltage
    400V
  • Leakage Current
    0.88994mA
  • Ripple Current
    1.49A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm