  • ECG-C0KB150R
ECG-C0KB150R
advertisement
Manufacturer No:
ECG-C0KB150R
HK JDW NO:
590-ECG-C0KB150R
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
ECG-C0KB150R
Purchasing and Inquiry
ECG-C0KB150R Overview
Systems need 1.3A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.The rated DC voltage (URdc) required for stable operation is 8V.According to its impedance value, 110mOhm is correct.An operating temperature of -40°C~105°C is recommended for stable operation.
ECG-C0KB150R Features
1.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a rated voltage (DC) of 8V
110mOhm is the value of impedance
an operating temperature of -40°C~105°C
ECG-C0KB150R Applications
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
ECG-C0KB150R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.311Lx0.209W 7.90mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • Series
    SP-Cap CB
  • Size / Dimension
    0.311Lx0.209W 7.90mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V
  • Size Code
    3121
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0048mA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Impedance
    110mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 100kHz
  • ESR
    110 mΩ
  • Height Seated (Max)
    0.130 3.30mm
  • Length
    7.9mm
  • Width
    5.3mm