  • ECG-C1CB6R8R
ECG-C1CB6R8R
advertisement
Manufacturer No:
ECG-C1CB6R8R
HK JDW NO:
590-ECG-C1CB6R8R
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
ECG-C1CB6R8R
Description:
SP-Cap CB Series 6.8μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Nonstandard SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 6.8μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Nonstandard SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to SP-Cap CB series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the ECG-C1CB6R8R capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -40°C~105°C. Panasonic Electronic Components ECG-C1CB6R8R ECG-C1CB6R8R Capacitor There are 2 terminals embeded in ECG-C1CB6R8R Capacitor. There are 0.0044mA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. Voltage - Rated often has values of 16V. The part is packaged by TR.
SP-Cap CB Series
Capacitance: 6.8μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Nonstandard SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -40°C~105°C
There are great quantities of applications of ECG-C1CB6R8R Aluminum Polymer Capacitors.
  • Decoupling Noise Filtering
  • Flashtube Ignition
  • To reduce power noise & signal noise
  • Bypassing Noise Filtering
  • Motor Start
  • PFC
  • Smoothing Noise Filtering
  • Power Line Buffering
  • Audio Crossover
  • Frequency Converters
Step5Bar-code shipping tag
ECG-C1CB6R8R
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Surface Mount Land Size
    0.311Lx0.209W 7.90mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • Series
    SP-Cap CB
  • Size / Dimension
    0.311Lx0.209W 7.90mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    3121
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0044mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Impedance
    150mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • ESR
    150 mΩ
  • Height Seated (Max)
    0.130 3.30mm
  • Length
    7.9mm
  • Width
    5.3mm