  • ECG-CY0J331R
ECG-CY0J331R
advertisement
Manufacturer No:
ECG-CY0J331R
HK JDW NO:
590-ECG-CY0J331R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ECG-CY0J331R
Purchasing and Inquiry
ECG-CY0J331R Overview
5.1A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.A value of 15mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).The dissipation factor of the part is 60 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~85°C.
ECG-CY0J331R Features
5.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~85°C
ECG-CY0J331R Applications
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
ECG-CY0J331R
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    SP-Cap CY
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    207.9μA
  • Ripple Current
    5.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    60 %
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm