  • ECG-SY0J331R
ECG-SY0J331R
advertisement
Manufacturer No:
ECG-SY0J331R
HK JDW NO:
590-ECG-SY0J331R
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ECG-SY0J331R
Purchasing and Inquiry
ECG-SY0J331R Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 6.3A @ 100kHz to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 9mOhm.A stable operating temperature is -55°C~85°C.
ECG-SY0J331R Features
6.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~85°C
ECG-SY0J331R Applications
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
ECG-SY0J331R
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    SP-Cap SY
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm