  • ECH-S1472JZ
ECH-S1472JZ
advertisement
Manufacturer No:
ECH-S1472JZ
HK JDW NO:
590-ECH-S1472JZ
Package:
Radial
Datasheet:
ECH-S1472JZ
Description:
ECHS(Z) 4700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECH-S1472JZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECHS(Z)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm