  • ECH-S1H183GZ
ECH-S1H183GZ
advertisement
Manufacturer No:
ECH-S1H183GZ
HK JDW NO:
590-ECH-S1H183GZ
Datasheet:
ECH-S1H183GZ
Description:
ECHS(Z) 0.018μF Film Capacitor ±2% Radial PC Pins 50V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECH-S1H183GZ
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.177W 12.00mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm