  • ECH-U01153JX5
ECH-U01153JX5
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U01153JX5
HK JDW NO:
590-ECH-U01153JX5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ECH-U01153JX5
Description:
ECH-U(X) 0.015μF Film Capacitor ±5% 0805 (2012 Metric) Solder Pads 10V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U01153JX5
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECH-U(X)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Pads
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Height
    900μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm