  • ECH-U01392GX5
ECH-U01392GX5
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U01392GX5
HK JDW NO:
590-ECH-U01392GX5
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ECH-U01392GX5
Description:
ECH-U(X) 3900pF Film Capacitor ±2% 0603 (1608 Metric) Solder Pads 10V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U01392GX5
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECH-U(X)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    Solder Pads
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    3900pF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Voltage
    10V
  • Height
    700μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm