  • ECH-U1C683JX5
ECH-U1C683JX5
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U1C683JX5
HK JDW NO:
590-ECH-U1C683JX5
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
ECH-U(X) 0.068μF Film Capacitor ±5% 1210 (3225 Metric) Solder Pads 16V-DC 16V-AC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked PCB, Surface Mount
Quantity:
In Stock : 4
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U1C683JX5
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECH-U(X)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Pads
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    PPS
  • Insulation Resistance
    3GOhm
  • Voltage
    16V
  • Dissipation Factor
    0.6 %
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.067 1.70mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm