  • ECH-U1H182JX5
ECH-U1H182JX5
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U1H182JX5
HK JDW NO:
590-ECH-U1H182JX5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ECH-U1H182JX5
Purchasing and Inquiry
ECH-U1H182JX5 Overview
ECH-U1H182JX5 Features
3GOhm insulation resistance
ECH-U1H182JX5 Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECH-U1H182JX5 applications of film capacitors.
  • Blocking
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Filters
  • Switch mode power supplies
  • Mobile communications
  • Test and measuring equipment
  • Coupling, decoupling
  • IGBT
  • Matching networks
  • Switch-mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U1H182JX5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Series
    ECH-U(X)
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1800pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Insulation Resistance
    3GOhm
  • Voltage
    50V
  • Height
    900μm
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm
  • Length
    2mm