  • ECH-U1H562GX5
ECH-U1H562GX5
advertisement
Manufacturer No:
ECH-U1H562GX5
HK JDW NO:
590-ECH-U1H562GX5
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
ECH-U(X) 5600pF Film Capacitor ±2% 1206 (3216 Metric) Solder Pads 50V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked PCB, Surface Mount
Quantity:
In Stock : 3873
Step5Bar-code shipping tag
ECH-U1H562GX5
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
  • Weight
    10.007382mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECH-U(X)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Insulation Resistance
    3GOhm
  • Size Code
  • Voltage
    50V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Dissipation Factor
    0.6 %
  • Height
    900μm
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm