  • ECJ-UVBPJ225M
ECJ-UVBPJ225M
advertisement
Manufacturer No:
ECJ-UVBPJ225M
HK JDW NO:
590-ECJ-UVBPJ225M
Package:
0504 (1410 Metric)
Datasheet:
ECJ-UVBPJ225M
Purchasing and Inquiry
ECJ-UVBPJ225M Overview
In the seated position, the maximum height reaches 0.035 0.90mm.0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm is the size/dimension of the object.In terms of temperature coefficient, it is X5R.There are no cases included with the product.The maximal operating temperature supplied for its operation reaches 85°C.In this part, the terminal pitch is 0.81mm.The voltage rated for this electrical part is 6.3V.
ECJ-UVBPJ225M Features
the maximal height is 0.035 0.90mm
with the size / dimension of 0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
A temperature coefficient of X5R
the maximal temperature reaches 85°C
a 0.81mm terminal pitch
ECJ-UVBPJ225M Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECJ-UVBPJ225M applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
ECJ-UVBPJ225M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0504 (1410 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    ECJ
  • Size / Dimension
    0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    0.81mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    1410
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm
  • Length
    1.37mm
  • Width
    1mm