  • ECO-S1CP682BA
ECO-S1CP682BA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S1CP682BA
HK JDW NO:
590-ECO-S1CP682BA
Datasheet:
ECO-S1CP682BA
Description:
TS-UP 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S1CP682BA
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    TS-UP
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    6800μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.98955mA
  • Tan Delta
    0.5
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.57A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.956A @ 100kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm