  • ECO-S2GA560BA
ECO-S2GA560BA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S2GA560BA
HK JDW NO:
590-ECO-S2GA560BA
Datasheet:
ECO-S2GA560BA
Description:
TS-HA 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 510mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S2GA560BA
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2005
  • Series
    TS-HA
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    2.368Ohm
  • Capacitance
    56μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.368Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.44899mA
  • Ripple Current
    510mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    510mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    714mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm