  • ECO-S2GB151BA
ECO-S2GB151BA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S2GB151BA
HK JDW NO:
590-ECO-S2GB151BA
Datasheet:
ECO-S2GB151BA
Description:
TS-HB 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S2GB151BA
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2005
  • Series
    TS-HB
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    150μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.105Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.73485mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    820mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    934.8mA @ 100kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • Length
    40mm