  • ECO-S2HP151CA
ECO-S2HP151CA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S2HP151CA
HK JDW NO:
590-ECO-S2HP151CA
Datasheet:
ECO-S2HP151CA
Description:
TS-UP 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.29A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S2HP151CA
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    TS-UP
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.105Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.29A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.29A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm