  • ECO-S2WP121CA
ECO-S2WP121CA
advertisement
Manufacturer No:
ECO-S2WP121CA
HK JDW NO:
590-ECO-S2WP121CA
Datasheet:
ECO-S2WP121CA
Description:
120μF Capacitor 20% Bulk 1.04A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECO-S2WP121CA
    Aluminum
  • Number of Pins
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.382Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.69714mA
  • Ripple Current
    1.04A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Length
    30mm