  • ECOS2CA271BB
ECOS2CA271BB
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2CA271BB
HK JDW NO:
590-ECOS2CA271BB
Description:
270μF Capacitor 20% Bulk 1100mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2CA271BB
    Aluminum
  • Number of Pins
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • Ripple Current
    1100mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    22mm
  • Length
    25mm