  • ECOS2CA391BA
ECOS2CA391BA
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2CA391BA
HK JDW NO:
590-ECOS2CA391BA
Description:
390μF Capacitor 20% Bulk 1.3A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2CA391BA
    Aluminum
  • Number of Pins
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    553mOhm
  • Ripple Current
    1.3A
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Length
    30mm