  • ECOS2CA471CA
ECOS2CA471CA
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2CA471CA
HK JDW NO:
590-ECOS2CA471CA
Datasheet:
ECOS2CA471CA
Description:
470μF Capacitor 20% Bulk 1.4A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2CA471CA
    Aluminum
  • Number of Pins
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    459mOhm
  • Ripple Current
    1.4A
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Length
    30mm