  • ECOS2EA181BA
ECOS2EA181BA
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2EA181BA
HK JDW NO:
590-ECOS2EA181BA
Description:
180μF Capacitor 20% Bulk 900mA 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2EA181BA
    Aluminum
  • Number of Pins
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    921mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Leakage Current
    0.63639mA
  • Ripple Current
    900mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Length
    30mm