  • ECOS2GP221CA
ECOS2GP221CA
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2GP221CA
HK JDW NO:
590-ECOS2GP221CA
Description:
220μF Capacitor 20% 1.49A 10mm
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2GP221CA
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    400V
  • Leakage Current
    0.88994mA
  • Ripple Current
    1.49A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Length
    40mm
  • REACH SVHC
    Yes
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    754mOhm