  • ECOS2GP391DB
ECOS2GP391DB
advertisement
Manufacturer No:
ECOS2GP391DB
HK JDW NO:
590-ECOS2GP391DB
Package:
Aluminum
Datasheet:
ECOS2GP391DB
Description:
390μF Capacitor 20% Bulk 2.13A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ECOS2GP391DB
    Select All
  • Height
    45mm
  • Length
    45mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Aluminum
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    468mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    1.18491mA
  • Ripple Current
    2.13A
  • Diameter
    30mm