  • ECP-U1C104MA5
ECP-U1C104MA5
advertisement
Manufacturer No:
ECP-U1C104MA5
HK JDW NO:
590-ECP-U1C104MA5
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
ECP-U1C104MA5 Overview
ECP-U1C104MA5 Features
1GOhm insulation resistance
ECP-U1C104MA5 Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECP-U1C104MA5 applications of film capacitors.
  • TV and monitor sets
  • Electronic ballasts
  • Battery management system
  • Snubbering
  • VCO's
  • Coupling, decoupling
  • Bypassing
  • Switch mode power supplies
  • Filtering
  • Test and measuring equipment
Step5Bar-code shipping tag
ECP-U1C104MA5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage
    16V
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Acrylic, Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    ECP-U(A)
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    Low ESR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    1.25mm
  • Voltage - Rated AC
    16V