  • ECP150PS24
ECP150PS24
advertisement
Manufacturer No:
ECP150PS24
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-ECP150PS24
Package:
Datasheet:
ECP150PS24
Description:
XP POWER ECP150PS24 AC/DC Open Frame Power Supply, Medical, Adjustable, Fixed, 1 Output, 90 V, 264 V, 150 W, 24 V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECP150PS24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    ECP (150W)
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.00W x 1.26 H 101.6mmx50.8mmx32.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    100W 150W Forced Air
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    150W
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, TUV, UL
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    4.17A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    6.25A
  • Output Power
    100W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    6.25A
  • Max Output Power
    150W
  • Minimum Load Required
    No
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    32.004mm
  • Width
    50.8mm