  • ECQ-E10822RKF
ECQ-E10822RKF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E10822RKF
HK JDW NO:
590-ECQ-E10822RKF
Description:
ECQ-E(F) 8200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1kV-DC 125V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E10822RKF
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2008
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Size / Dimension
    0.610Lx0.256W 15.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    8200pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    7.5mm
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    6126
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    15.5mm
  • Width
    6.5mm