  • ECQ-E12104JFB
ECQ-E12104JFB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E12104JFB
HK JDW NO:
590-ECQ-E12104JFB
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-E12104JFB
Description:
ECQ-E(F) 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC 125V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E12104JFB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.394W 31.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED VOLTAGE AC (V):125
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1250V
  • Height Seated (Max)
    0.965 24.50mm
  • Length
    31mm
  • Width
    10mm