  • ECQ-E2125JFB
ECQ-E2125JFB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2125JFB
HK JDW NO:
590-ECQ-E2125JFB
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ECQ-E(F) 1.2μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2125JFB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.315W 18.50mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Size Code
    7332
  • Height Seated (Max)
    0.823 20.90mm
  • Length
    18.5mm
  • Width
    8mm