  • ECQ-E2275KFA
ECQ-E2275KFA
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2275KFA
HK JDW NO:
590-ECQ-E2275KFA
Datasheet:
ECQ-E2275KFA
Description:
ECQ-E(F) 2.7μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2275KFA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2008
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.370W 26.00mmx9.40mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2.7μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    9.398mm